![]() |
Anders Nylander (bilden) valdes på extrastämma i måndags till ny styrelseordförande i John Mattson Fastighetsföretagen AB. Nylander har en lång och gedigen erfarenhet inom fastighetsbranschen, främst genom att ha haft ledande befattningar i Ljungberggruppen och Atrium Ljungberg i över 25 år. Under åren 2003-2011 var Anders Nylander vd i Atrium Ljungberg och han har därefter ägnat sig åt i huvudsak olika styrelseuppdrag med koppling till fastighetsbranschen.
– Med sin gedigna erfarenhet, strategiska kompetens och sunda värderingar är Anders som klippt och skuren att ta över ordförandeskapet i John Mattson. Bolaget har spännande utmaningar med att utveckla sin förvaltning och samtidigt sträva efter att bygga nya bostäder på Lidingö, säger Jan-Erik Lindstedt, avgående styrelseordförande i John Mattson.
Jan-Erik Lindstedt kvarstår som ordförande i ägarbolaget Borudan Ett AB. Övriga ledamöter i John Mattsons styrelse är Bo Ennerberg, Christer Jansson och Håkan Blixt. |
2 oktober 2023
Publicerad i
Nytt jobb 2014